Team Chevelle banner
1 - 9 of 9 Posts

·
Premium Member
Joined
·
2,039 Posts
Discussion Starter · #1 ·
ok check this Brain Teaser out

Six lollipops and four candy bars cost $0.88. However, six candy bars and four lollipops cost $0.92.

How much will 10 of each cost?
 

·
Premium Member
Joined
·
2,039 Posts
Discussion Starter · #4 ·
it took me a couple of.....
answer was just add .88 and .92 together to get $1.80
:thumbsup:
 

·
Premium Member
Joined
·
8,636 Posts
Kant figer this out, I dont like candy. Change the problem to bolts then I will be able to figure it out !
Bob:noway:
 

·
Registered
Joined
·
3,863 Posts
ok check this Brain Teaser out

Six lollipops and four candy bars cost $0.88. However, six candy bars and four lollipops cost $0.92.

How much will 10 of each cost?
Simple algebra

10 Candy Bars = $1.00
10 Lollipops = $.80

Use first equation for solve for C in terms of L, plug that value in place of C in the other equation, solve for L. Plug the value of L into the first equation, solve for C.

Or if you dont care how much each costs, just ad the equations together and you get the total for 10 of each.
 
1 - 9 of 9 Posts
Top